Warfare 2017 Competitions results

Tournament results

 

Warhammer 40K

1.       Marc Murphy 1784 (1609)

2.        Louis Fitzsimmons 1520 (1395)

3.       Raul Alvarez 1504 (1454)

 

Age of Sigmar

1.       Chris Ryder (Stormcast Eternals)

2.       Matthew Arnold (Flesh Eater Courts)

3.        Felix Andrews (Khorne Bloodbound)

 

LOTR Doubles

1st - Ian Gray and Sam Harper
2nd - Callum Edens and Marc Kempster
3rd - Rob Gray and Nathan Florence
Most Sporting - Andrew Hall and Jason Fraser
Best Themed - Josh Lindus and Jorge Arnold
Best Painter - Shane Caville-Moore
Wooden Spoon - Jack Whitefoot and Scott Whitefoot

 

DBMM 15mm Armies and enemies of Parthians and Sassanids

1 Mike Pickering 80

2 David Pallin 73

3 Lawrence Greaves 71

KR Multicase winner – Thom Richardson – best painted army

 

DBMM 25mm pre 500 AD

1 Steve Rathgay 90

2 Steve Bainbridge 65

3 Neil Sutherland 59

KR Multicase winner – Toby Partridge – most impressive elephant

 

FoG Ancients and Medieval 15mm Knights in Shining Armour

1 Graham Evans 83

2 David Bannister 66

3 David Put 58

KR Multicase winner – Lynda Fairhurst – youngest competitor gentle cough

 

FoG Renaissance 15mm

1Keith Spedding 63

2 Lynete Maxim 62

3 Andy Kitcher  60

KR Multicase winner – Keith Spedding – losing his generals in first and last games

 

Mortem et Gloriam 15mm

1 Alasdair Harley 60

2 Lance Flint 56

3 Jason Broomer 48

KR Multicase winner Will Denham

 

L’Art de Guerre 15mm Biblical

1 Hubert Bretagne 394

2 Richard Case 387

3 Euardo De Mira 379

KR Multicase winner Alex Webb – youngest player

 

Firestorm Armada

1st - David Last

2nd - Darrell Henson

3rd - Craig Bradford

Spoon - Joe Alison (for next year)

Best Painted - Ian Duff

Most Sporting - Darrell Henson

Most Destructive Craig Bradford

Most Objective - Darrel Henson

 

FOW Mid-War

1st Graham Willmott

2nd Paul Stovell

3rd James McMeiken

 

FOW Late-War

1st Laurence 'Cid' Donohue

2nd Richard 'Jacko' Jackson

3rd Graham Klaka

FOW Wooden Spoon - Tony Hellard (free entry to Warfare 2018)

 

Swordpoint

1st - David Hale (Sassanid) 4951 points
2nd - Mike Harding (British Tribes) 4883 points
3rd - Wayne Richards 3847 points

 

Saga

1st Andy Lyons 210 

2nd Mark Birch 198

3rd Andy Smith 193

 

6th Edition

1st - Ian Colby (WAR) +2176

2nd - Mark Tarratt (Derby) +1323

3rd - Graham Tilley (Derby) +1132